Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mnichov 1938 jako křižovatka

15. 03. 2012 18:51:27
V souvislosti s dnešním výročím okupace Českoslovenka Německem v březnu 1939, není od věci připomenout si události, které tomu předcházely a trochu se nad nimi zamyslet.
 simonak.eu

Minimálně od března 1938 byl Beneš informován o nechuti západních spojenců dostát svým závazkům. Této informace se mu dostalo od francouzského novináře Beuve-Méryho, který mezi válkami pracoval v pražském Institutu Ernesta Denise. Je otázkou proč tomu nechtěl uvěřit (a spoluobčanům neochotu spojenců zatajoval) a ještě v červenci 1938 odmítal zpochybnit anglo-francouzskou pomoc, když později, na konci roku 1940, psal vyslanci Jaromíru Smutnému, že už v květnu 1938 věděl, že nás Francie zradí.

Beneš si tedy o spojencích nedělal valné iluze, stejně jako Německo. V Hossbachově protokolu z 5. listopadu 1937 bylo zaznamenáno Hitlerovo přesvědčení, že Británie a Francie už Československo odepsaly. Avšak obsah tohoto protokol byl v té době znám pouze nejvyššímu německému velení. Francie spolu s Anglií svoji politikou ústupků dostaly Německo na koně, ze kterého ho poté s vypětím všech sil a díky světovým mocnostem (USA a SSSR) jen obtížně sesazovaly.

Další otázka vyvstává, proč Beneš 26. září 1938, tedy po mobilizaci, v rozhovoru s náčelníkem své vojenské kanceláře generálem Silvestrem Bláhou uvedl, že se budeme bránit do posledního dechu a musíme jít dál, děj se co děj, a že je připraven i obětovat svůj život pro zachování republiky, když jeho jednání po Mnichovu bylo zcela opačné. Co ho k tomu vedlo? Obával se snad natolik toho, že bez spojenců, ať už západních-Francie s Anglií považovala za nejlepší svoji politiku appeasementu a platit při tom z cizího (obětování svého „spojence“ Československa), nebo sovětského Ruska, jehož pomoc byla pouze fiktivní a pro geografickou polohu a politickou situaci zcela nereálná-Československo nebude schopno klást odpor nacistickému Německu? Asi ano, bez zásahu spojenců by byl náš odpor, dříve či později, zlomen, ale i pokus o něj by velmi posílil morální kredit obyvatelstva a třeba bychom se tak snadno nesmiřovali (vyjma těch, kteří proti režimu aktivně vystupovali) s komunistickou diktaturou, pokud by k ní vůbec došlo.

Vzdali jsme se zcela bez odporu navzdory dobře vycvičené, vyzbrojené a odhodlané armádě a kvalitnímu systému opevnění, kterého se obával jak Hitler, tak jeho generálové. Mnichov se tak stal pro Hitlera triumfem a pro nás tragickou událostí, která ovlivnila naše osudy na mnoho let. Někdy je potřeba zlu čelit i za cenu obětí.

Navíc Beneš přísahal na Ústavu ČSR a tuto přísahu přijetím mnichovského diktátu porušil! Pokud tento slib bral jen jako formalitu, je to žalostné a do jisté míry i předznamenávající budoucnost (komunistická éra).

Stačí se podívat i na dnešní politickou situaci, jak je zacházeno s Ústavou a jejím výkladem. I dnes je v naší společnosti něco špatně, otázka je co a kde to má kořeny? Nabízí se Mnichov, jako křižovatka, kde jsme vykročili ne úplně tím nejlepším směrem.

Autor: Michal Loukota | čtvrtek 15.3.2012 18:51 | karma článku: 14.72 | přečteno: 978x

Další články blogera

Michal Loukota

Úspěch naší země závisí na kvalitě vzdělávacího systému

Vzdělávání má v programu TOP 09 pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro rok 2017 významné postavení. Bez vzdělané společnosti a odpovědného, flexibilního jedince by se jen těžko vytvářel moderní stát.

17.9.2017 v 22:06 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 172 | Diskuse

Michal Loukota

Nový školní rok začíná, co nám přinese?

Prázdniny jsou pryč a opět se začínají probírat témata spojená se vzděláváním. Velmi diskutovanou otázkou je zavedení tzv. inkluze od 1. 9. 2016.

1.9.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Aktualita: Roztržka mezi hradním kancléřem a mluvčím

Poté, co mluvčí Ovčáček zcela soukromě zveřejnil fotografii prezidenta při „potkání“ s manželi Trumpovými v New Yorku, kancléř běsnil.

21.9.2017 v 22:06 | Karma článku: 9.79 | Přečteno: 277 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Uprchlické kvóty 2 roky poté (III): Důvody nezdaru

Proč vlastně uprchlické kvóty skončily fiaskem? / Třetí díl seriálu k druhému výročí a ke konci kvót.

21.9.2017 v 20:00 | Karma článku: 19.04 | Přečteno: 423 | Diskuse

Josef Nožička

Zeman versus Kiska na půdě OSN: kdo podle vás obstál lépe?

Jednou z nejdůležitějších politických událostí tohoto týdne nepochybně byla úterní všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN v New Yorku.

21.9.2017 v 19:40 | Karma článku: 33.88 | Přečteno: 919 | Diskuse

Ivo Hnilica

Prezident ČR M. Zeman - osobnost s velkým začátečním písmenem O!

Rozhodně na něj neplatí taktika "vrtěti psem" a již vůbec ne se vyjadřovat "korektně"! Což v lidovém podání znamená být povolným a šlapat v předklonu "přidělenou" cestičku. Velvyslanec v USA pan Kmoníček se již vůbec nemusí namáha

21.9.2017 v 15:44 | Karma článku: 29.77 | Přečteno: 1485 | Diskuse

Iva Apanasenková

Rozchody a konce bolí… V politice je to ale často naopak

Když končí vztah, máme srdce bolavé. Je nutné uzavřít historii a vítat budoucnost. Teď končí volební období a mě to vůbec nebolí. Přemýšlím, za co vlastně politikům poděkovat. A co nás dál čeká...

21.9.2017 v 12:15 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 260 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 922
Na politiku mám stejný náhled jako Igor Lukeš: "Český národ potřebuje "normální" muže a ženy, takové kteří vládnou ve Švýcarsku, Dánsku, Norsku, lidi, jejichž jména neznají ani odborníci na mezinárodní vztahy, protože není důvod je znát. Prostě dělají svou práci, jak to nejlíp umějí, neříkají provokativní nesmysly a hlavně - slouží a nekradou." Zájmy: historie (především moderní dějiny), sport, kultura, politika a světové dění.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.