Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mnichov 1938 jako křižovatka

15. 03. 2012 18:51:27
V souvislosti s dnešním výročím okupace Českoslovenka Německem v březnu 1939, není od věci připomenout si události, které tomu předcházely a trochu se nad nimi zamyslet.
 simonak.eu

Minimálně od března 1938 byl Beneš informován o nechuti západních spojenců dostát svým závazkům. Této informace se mu dostalo od francouzského novináře Beuve-Méryho, který mezi válkami pracoval v pražském Institutu Ernesta Denise. Je otázkou proč tomu nechtěl uvěřit (a spoluobčanům neochotu spojenců zatajoval) a ještě v červenci 1938 odmítal zpochybnit anglo-francouzskou pomoc, když později, na konci roku 1940, psal vyslanci Jaromíru Smutnému, že už v květnu 1938 věděl, že nás Francie zradí.

Beneš si tedy o spojencích nedělal valné iluze, stejně jako Německo. V Hossbachově protokolu z 5. listopadu 1937 bylo zaznamenáno Hitlerovo přesvědčení, že Británie a Francie už Československo odepsaly. Avšak obsah tohoto protokol byl v té době znám pouze nejvyššímu německému velení. Francie spolu s Anglií svoji politikou ústupků dostaly Německo na koně, ze kterého ho poté s vypětím všech sil a díky světovým mocnostem (USA a SSSR) jen obtížně sesazovaly.

Další otázka vyvstává, proč Beneš 26. září 1938, tedy po mobilizaci, v rozhovoru s náčelníkem své vojenské kanceláře generálem Silvestrem Bláhou uvedl, že se budeme bránit do posledního dechu a musíme jít dál, děj se co děj, a že je připraven i obětovat svůj život pro zachování republiky, když jeho jednání po Mnichovu bylo zcela opačné. Co ho k tomu vedlo? Obával se snad natolik toho, že bez spojenců, ať už západních-Francie s Anglií považovala za nejlepší svoji politiku appeasementu a platit při tom z cizího (obětování svého „spojence“ Československa), nebo sovětského Ruska, jehož pomoc byla pouze fiktivní a pro geografickou polohu a politickou situaci zcela nereálná-Československo nebude schopno klást odpor nacistickému Německu? Asi ano, bez zásahu spojenců by byl náš odpor, dříve či později, zlomen, ale i pokus o něj by velmi posílil morální kredit obyvatelstva a třeba bychom se tak snadno nesmiřovali (vyjma těch, kteří proti režimu aktivně vystupovali) s komunistickou diktaturou, pokud by k ní vůbec došlo.

Vzdali jsme se zcela bez odporu navzdory dobře vycvičené, vyzbrojené a odhodlané armádě a kvalitnímu systému opevnění, kterého se obával jak Hitler, tak jeho generálové. Mnichov se tak stal pro Hitlera triumfem a pro nás tragickou událostí, která ovlivnila naše osudy na mnoho let. Někdy je potřeba zlu čelit i za cenu obětí.

Navíc Beneš přísahal na Ústavu ČSR a tuto přísahu přijetím mnichovského diktátu porušil! Pokud tento slib bral jen jako formalitu, je to žalostné a do jisté míry i předznamenávající budoucnost (komunistická éra).

Stačí se podívat i na dnešní politickou situaci, jak je zacházeno s Ústavou a jejím výkladem. I dnes je v naší společnosti něco špatně, otázka je co a kde to má kořeny? Nabízí se Mnichov, jako křižovatka, kde jsme vykročili ne úplně tím nejlepším směrem.

Autor: Michal Loukota | čtvrtek 15.3.2012 18:51 | karma článku: 14.72 | přečteno: 978x

Další články blogera

Michal Loukota

Nový školní rok začíná, co nám přinese?

Prázdniny jsou pryč a opět se začínají probírat témata spojená se vzděláváním. Velmi diskutovanou otázkou je zavedení tzv. inkluze od 1. 9. 2016.

1.9.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Michal Loukota

Krátké zamyšlení k 25. výročí sametové revoluce

Právě v těchto dnech si připomínáme výročí pádu komunistického režimu. Jak se nám žije 25 let po revoluci, v jaké fázi vývoje se nachází naše společnost?

16.11.2014 v 11:16 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 547 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

A proč vlastně ne Jirka?

Kdyby mi někdo svého času řekl, že budu psát blog na téma Jiří Paroubek a budu vést pozitivní úvahu na jeho téma, tak bych mu řekla, že se snad musel zbláznit. A vida, je to tady:-). Život přináší různá překvapení.

22.6.2017 v 23:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 32 | Diskuse

Michael Pálka

Polopravdy a nepravdy našich politiků...

"Jazyk je dán člověku proto, aby skrýval své myšlenky", řekl Charles Maurice de Talleyrand, ministr zahraničí Ludvíka XVI, Napoleona a Ludvíka XVIII..A lhal všem třem.

22.6.2017 v 23:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Jan Dvořák

Trump(ová) a Zeman - „pár snů“ , a jak jim to slušelo!

Třikrát díky Bohu, že prezident má tak zručného Ovčáčka. Nebýt exklusivní fotografie mimořádné audience u prezidenta, kterou mluvčí vlastnoručně pořídil a bleskově pustil na síť, byli bychom o moc ochuzeni.

22.6.2017 v 18:58 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 249 | Diskuse

Přemek Čech

O tom, že v ČSSD je asi hodně hlávek zelí..

Ještě štěstí, že na to nový lídr strany pan Zaorálek konečně poukázal.. Ale to logo opravdu za to nemůže, že tato strana spíš spustila zelnou kampaň, jako tu předvolební..

22.6.2017 v 18:05 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 366 | Diskuse

Jan Ziegler

Vlakem zdarma? Typický socialistický nesmysl

Sociální demokracie slibuje, že by děti a studenti do 18 let a také senioři mohli jezdit v České republice vlaky zdarma. Státní kasu by to přišlo na miliardy korun ročně navíc. To je ovšem špatně.

22.6.2017 v 17:50 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 455 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 959
Na politiku mám stejný náhled jako Igor Lukeš: "Český národ potřebuje "normální" muže a ženy, takové kteří vládnou ve Švýcarsku, Dánsku, Norsku, lidi, jejichž jména neznají ani odborníci na mezinárodní vztahy, protože není důvod je znát. Prostě dělají svou práci, jak to nejlíp umějí, neříkají provokativní nesmysly a hlavně - slouží a nekradou." Zájmy: historie (především moderní dějiny), sport, kultura, politika a světové dění.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.