Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Možná cesta v prevenci sociálně-patologických jevů dětí a mládeže

6. 05. 2012 21:51:42
K potlačení nežádoucích projevů chování mladistvých je nutná spolupráce rodiny, která by měla vytvářet zázemí pro zdravý tělesný i morální vývoj jedince a školy, která by měla nejen naučit poznatkům, dovednostem, řešením problémů, ale také by měla vést k hodnotám a zodpovědnosti za své jednání. Přispět ke zdravému vývoji jedince by měla i sama společnost, která by se měla zříci extrémních řešení, v důsledku společnost ohrožující.
 mediafax.cz

Zcela všeobecně můžeme závislost definovat jako vzrůstající nutkavou, zvenčí stimulovanou touhu, lhostejno jakého původu, která zapudí konflikty a nahradí to, co by jinak bylo možné vyřešit jedině vědomým vynaložením vlastního úsilí. Taková definice nám objasní všeobecnou tendenci, kterou každý z nás jistě dobře zná. Každodenní sledování televize, sladkosti, které máme neustále při ruce, permanentní telefonní kontakt, každodenní konzumace alkoholu, počítačové hry, internet atd., to vše může vést k jednání, které se bude dožadovat něčeho stále více a stále znovu. Neboť touhu po prožitku sebe sama nebývá často možné dostatečně naplnit jen aktivním a vědomým kontaktem se světem. Společnost, ve které jsou klíčovými zážitky dětí a mladistvých ztracené vazby a pocity odcizení, společnost, která nenaplňuje jejich touhu po pocitu bezpečí a lidských vztazích až do té míry, že pak sáhnou po náhradních prostředcích, taková společnost je vyzvána, aby zavedla prevenci, odpovídající tomuto fenoménu.

Dnes už není dost dobře možné ochránit naše děti před veškerým stykem s návykovými látkami. Například nikotin a alkohol je jim nabízen ze všech stran, a to nejen prostřednictvím reklamy. Měkké drogy jako marihuana jsou lehce dostupné.

Jsou rodiče, kteří jakoukoliv podobnou konzumaci ospravedlní s poukazem, že oni sami také přece ve svém mládí podobnou zkušenost prodělali a konečně jim to ani neublížilo. Ale i takzvaně „správná“ výchova, to znamená snaha udržet děti ode všeho v dostatečné vzdálenosti, nedokáže ve všech případech konzumaci drog zabránit. Fakt, že je to nemožné, dokládají individuálně rozdílné příčiny prvního setkání s drogou.

Vedle těch mladistvých, kteří i přes značně nevyhovující pedagogickou péči zůstanou „bezproblémoví“, jsou zde také ti, u kterých se i přes starostlivou a smysluplnou výchovu objeví sociálně-patologické jevy, šikana, záškoláctví, drogy, krádeže, vandalismus, gambling atd.

Jak tomu zabránit? Asi nikdy nedokážeme ochránit všechny potenciálně ohrožené jedince, ale měli bychom se zamýšlet nad tím, jak uchránit většinu z nich.

Je nutná spolupráce rodiny, která by měla vytvářet zázemí pro zdravý tělesný i morální vývoj jedince a školy, která by měla nejen naučit poznatkům, dovednostem, řešením problémů, ale také by měla vést k hodnotám a zodpovědnosti za své jednání. Přispět ke zdravému vývoji jedince by měla i sama společnost, která by se měla zříci extrémních řešení, v důsledku společnost ohrožující.

Nezapomínejme ani na volnočasové aktivity dětí a mládeže, jež jsou důležitou součástí prevence sociálně-patologických jevů mladistvých. Tato oblast vyžaduje podporu ze strany státu, stejně jako měst a obcí. Peníze, které po novele loterijního zákona jdou přímo do obcí, by měly být použity právě na volnočasové aktivity dětí a mládeže, protože jejich a potažmo naše budoucnost je důležitější než nový chodník či jiná investice do městského majetku.

Dle mého názoru by také měly být v obcích zakázány hrací automaty, z nichž sice plyne příjem do městské kasy, ale to nemůže vyvážit jejich negativní vliv na celou společnost a zničené životy nejen gamblerů samotných, ale také jejich bližních.

V mladé generaci je naše budoucnost, proto si zaslouží náš zájem a pozornost.

Autor: Michal Loukota | neděle 6.5.2012 21:51 | karma článku: 6.76 | přečteno: 988x

Další články blogera

Michal Loukota

Úspěch naší země závisí na kvalitě vzdělávacího systému

Vzdělávání má v programu TOP 09 pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro rok 2017 významné postavení. Bez vzdělané společnosti a odpovědného, flexibilního jedince by se jen těžko vytvářel moderní stát.

17.9.2017 v 22:06 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 172 | Diskuse

Michal Loukota

Nový školní rok začíná, co nám přinese?

Prázdniny jsou pryč a opět se začínají probírat témata spojená se vzděláváním. Velmi diskutovanou otázkou je zavedení tzv. inkluze od 1. 9. 2016.

1.9.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Byl rozsudek v kauze „hidžáb“ vynesen na základě společenské poptávky?

Myslím, že byl. Tedy ne verdikt jako takový, ten asi správně a pochopitelně potvrdil rozhodnutí soudu obvodního, ale odůvodnění soudce mělo pachuť čehosi, co by vůbec v soudní síni zaznít nemělo.

22.9.2017 v 0:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 | Diskuse

Karel Babica

Nejasná zpráva o konci Evropy aneb mých pár slov k rozhovoru francouzského pana profesora

Jsem si vědom jisté monotématičnosti svých blogů, jenže milý Říme, on Hannibal tentokrát už překonal tvé hradby. Proto mne tvá setrvalá pasivita přímo děsí.

21.9.2017 v 21:35 | Karma článku: 22.50 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jaroslav Andrýsek

Nechte nám "Tuzemák", i kdyby byl karcinogenní!

Evropská komise nás zachraňuje. Když nepomohl zákaz používání názvu Rum, je třeba zakázat i tekutinu s názvem Tuzemák. Mohl by být karcinogenní. Chtějí nás zdravé a střízlivé. Presumpce neviny pro náš nebohý "rumíček" se nekoná.

21.9.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 200 | Diskuse

Pavel Herman

Co nás (ne)učí o zemědělství na školách aneb moderní pěstování rýže ve Vietnamu

Nedávno jsem si přečetl článek ze stránek inkluzivní škola, kde se psalo ohledně zemědělství ve Vietnamu. Přesně tohle vystihuje slavný citát od G. B. Shawa: "Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí."

21.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 9.07 | Přečteno: 178 | Diskuse

Karel Trčálek

Má Protiproud pravdu, bude pozítří konec světa?

Kontrarevoluční magazín Petra Hájka predikuje na víkend (má pršet) konec světa. Já říkám: „Díky bohu, však už je na čase!“

21.9.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 375 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 922
Na politiku mám stejný náhled jako Igor Lukeš: "Český národ potřebuje "normální" muže a ženy, takové kteří vládnou ve Švýcarsku, Dánsku, Norsku, lidi, jejichž jména neznají ani odborníci na mezinárodní vztahy, protože není důvod je znát. Prostě dělají svou práci, jak to nejlíp umějí, neříkají provokativní nesmysly a hlavně - slouží a nekradou." Zájmy: historie (především moderní dějiny), sport, kultura, politika a světové dění.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.