Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Možná cesta v prevenci sociálně-patologických jevů dětí a mládeže

6. 05. 2012 21:51:42
K potlačení nežádoucích projevů chování mladistvých je nutná spolupráce rodiny, která by měla vytvářet zázemí pro zdravý tělesný i morální vývoj jedince a školy, která by měla nejen naučit poznatkům, dovednostem, řešením problémů, ale také by měla vést k hodnotám a zodpovědnosti za své jednání. Přispět ke zdravému vývoji jedince by měla i sama společnost, která by se měla zříci extrémních řešení, v důsledku společnost ohrožující.
 mediafax.cz

Zcela všeobecně můžeme závislost definovat jako vzrůstající nutkavou, zvenčí stimulovanou touhu, lhostejno jakého původu, která zapudí konflikty a nahradí to, co by jinak bylo možné vyřešit jedině vědomým vynaložením vlastního úsilí. Taková definice nám objasní všeobecnou tendenci, kterou každý z nás jistě dobře zná. Každodenní sledování televize, sladkosti, které máme neustále při ruce, permanentní telefonní kontakt, každodenní konzumace alkoholu, počítačové hry, internet atd., to vše může vést k jednání, které se bude dožadovat něčeho stále více a stále znovu. Neboť touhu po prožitku sebe sama nebývá často možné dostatečně naplnit jen aktivním a vědomým kontaktem se světem. Společnost, ve které jsou klíčovými zážitky dětí a mladistvých ztracené vazby a pocity odcizení, společnost, která nenaplňuje jejich touhu po pocitu bezpečí a lidských vztazích až do té míry, že pak sáhnou po náhradních prostředcích, taková společnost je vyzvána, aby zavedla prevenci, odpovídající tomuto fenoménu.

Dnes už není dost dobře možné ochránit naše děti před veškerým stykem s návykovými látkami. Například nikotin a alkohol je jim nabízen ze všech stran, a to nejen prostřednictvím reklamy. Měkké drogy jako marihuana jsou lehce dostupné.

Jsou rodiče, kteří jakoukoliv podobnou konzumaci ospravedlní s poukazem, že oni sami také přece ve svém mládí podobnou zkušenost prodělali a konečně jim to ani neublížilo. Ale i takzvaně „správná“ výchova, to znamená snaha udržet děti ode všeho v dostatečné vzdálenosti, nedokáže ve všech případech konzumaci drog zabránit. Fakt, že je to nemožné, dokládají individuálně rozdílné příčiny prvního setkání s drogou.

Vedle těch mladistvých, kteří i přes značně nevyhovující pedagogickou péči zůstanou „bezproblémoví“, jsou zde také ti, u kterých se i přes starostlivou a smysluplnou výchovu objeví sociálně-patologické jevy, šikana, záškoláctví, drogy, krádeže, vandalismus, gambling atd.

Jak tomu zabránit? Asi nikdy nedokážeme ochránit všechny potenciálně ohrožené jedince, ale měli bychom se zamýšlet nad tím, jak uchránit většinu z nich.

Je nutná spolupráce rodiny, která by měla vytvářet zázemí pro zdravý tělesný i morální vývoj jedince a školy, která by měla nejen naučit poznatkům, dovednostem, řešením problémů, ale také by měla vést k hodnotám a zodpovědnosti za své jednání. Přispět ke zdravému vývoji jedince by měla i sama společnost, která by se měla zříci extrémních řešení, v důsledku společnost ohrožující.

Nezapomínejme ani na volnočasové aktivity dětí a mládeže, jež jsou důležitou součástí prevence sociálně-patologických jevů mladistvých. Tato oblast vyžaduje podporu ze strany státu, stejně jako měst a obcí. Peníze, které po novele loterijního zákona jdou přímo do obcí, by měly být použity právě na volnočasové aktivity dětí a mládeže, protože jejich a potažmo naše budoucnost je důležitější než nový chodník či jiná investice do městského majetku.

Dle mého názoru by také měly být v obcích zakázány hrací automaty, z nichž sice plyne příjem do městské kasy, ale to nemůže vyvážit jejich negativní vliv na celou společnost a zničené životy nejen gamblerů samotných, ale také jejich bližních.

V mladé generaci je naše budoucnost, proto si zaslouží náš zájem a pozornost.

Autor: Michal Loukota | neděle 6.5.2012 21:51 | karma článku: 6.76 | přečteno: 988x

Další články blogera

Michal Loukota

Nový školní rok začíná, co nám přinese?

Prázdniny jsou pryč a opět se začínají probírat témata spojená se vzděláváním. Velmi diskutovanou otázkou je zavedení tzv. inkluze od 1. 9. 2016.

1.9.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Michal Loukota

Krátké zamyšlení k 25. výročí sametové revoluce

Právě v těchto dnech si připomínáme výročí pádu komunistického režimu. Jak se nám žije 25 let po revoluci, v jaké fázi vývoje se nachází naše společnost?

16.11.2014 v 11:16 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 547 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiřina Macháčková

Císařský řez je pro dítě rizikovější než domácí porod

Minulý týden paní advokátka Klára Slámová rozpoutala diskuzi, kde kladla otázku, proč ženy ohrožují děti domácím porodem. Rodit doma považuje za iracionální a rizikové. Pro zastánce odlišného přístupu měla jen posměch a popření.

22.6.2017 v 20:13 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 725 | Diskuse

Pavel Kamas

U vrat, to je pařák

Potí se snad i mouchy v letu, zprávy řeší venkovní teploty, tráva usychá a každý hledá kousek stínu. Slunce nám dává zabrat.

22.6.2017 v 19:52 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 245 | Diskuse

Jiří Hermánek

Vladimír Vladimirovič Putin hovoří klidně a ne tak hystericky jako mnozí...

...západní politici. I když stále jsem velkým fanouškem a podporovatelem Donalda Trumpa, tak musím říci, že ve srovnání s V.V.Putinem působí některé jeho projevy dosti dryáčnicky. Ale Bohu dík, že tam není Hillary Clinton(ová)...

22.6.2017 v 16:00 | Karma článku: 34.26 | Přečteno: 1205 | Diskuse

Eva Svobodová

Všechno je hate-speech: demagogická zpráva o "nenávisti" hýbe internetem

Posíláte příspěvky Člověku v tísni? Mysleli jste si, že je to spolek, který pomáhá lidem ve válečných oblastech a v rozvojových zemích? Kdepak, bývávalo. Z vlastních peněz si platíte další normalizační dozor nad správným myšlením.

22.6.2017 v 15:46 | Karma článku: 40.70 | Přečteno: 1564 | Diskuse

Irena Fuchsová

Padesátiny se oslavit musí...

... řekl tisku vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vratislav Mynář na vysvětlení, proč kvůli své narozeninové oslavě zaplatí za pronájem prostor na Pražském hradě, 180 tisíc bez DPH.

22.6.2017 v 14:47 | Karma článku: 32.64 | Přečteno: 2576 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 959
Na politiku mám stejný náhled jako Igor Lukeš: "Český národ potřebuje "normální" muže a ženy, takové kteří vládnou ve Švýcarsku, Dánsku, Norsku, lidi, jejichž jména neznají ani odborníci na mezinárodní vztahy, protože není důvod je znát. Prostě dělají svou práci, jak to nejlíp umějí, neříkají provokativní nesmysly a hlavně - slouží a nekradou." Zájmy: historie (především moderní dějiny), sport, kultura, politika a světové dění.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.