Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Možná cesta v prevenci sociálně-patologických jevů dětí a mládeže

6. 05. 2012 21:51:42
K potlačení nežádoucích projevů chování mladistvých je nutná spolupráce rodiny, která by měla vytvářet zázemí pro zdravý tělesný i morální vývoj jedince a školy, která by měla nejen naučit poznatkům, dovednostem, řešením problémů, ale také by měla vést k hodnotám a zodpovědnosti za své jednání. Přispět ke zdravému vývoji jedince by měla i sama společnost, která by se měla zříci extrémních řešení, v důsledku společnost ohrožující.
 mediafax.cz

Zcela všeobecně můžeme závislost definovat jako vzrůstající nutkavou, zvenčí stimulovanou touhu, lhostejno jakého původu, která zapudí konflikty a nahradí to, co by jinak bylo možné vyřešit jedině vědomým vynaložením vlastního úsilí. Taková definice nám objasní všeobecnou tendenci, kterou každý z nás jistě dobře zná. Každodenní sledování televize, sladkosti, které máme neustále při ruce, permanentní telefonní kontakt, každodenní konzumace alkoholu, počítačové hry, internet atd., to vše může vést k jednání, které se bude dožadovat něčeho stále více a stále znovu. Neboť touhu po prožitku sebe sama nebývá často možné dostatečně naplnit jen aktivním a vědomým kontaktem se světem. Společnost, ve které jsou klíčovými zážitky dětí a mladistvých ztracené vazby a pocity odcizení, společnost, která nenaplňuje jejich touhu po pocitu bezpečí a lidských vztazích až do té míry, že pak sáhnou po náhradních prostředcích, taková společnost je vyzvána, aby zavedla prevenci, odpovídající tomuto fenoménu.

Dnes už není dost dobře možné ochránit naše děti před veškerým stykem s návykovými látkami. Například nikotin a alkohol je jim nabízen ze všech stran, a to nejen prostřednictvím reklamy. Měkké drogy jako marihuana jsou lehce dostupné.

Jsou rodiče, kteří jakoukoliv podobnou konzumaci ospravedlní s poukazem, že oni sami také přece ve svém mládí podobnou zkušenost prodělali a konečně jim to ani neublížilo. Ale i takzvaně „správná“ výchova, to znamená snaha udržet děti ode všeho v dostatečné vzdálenosti, nedokáže ve všech případech konzumaci drog zabránit. Fakt, že je to nemožné, dokládají individuálně rozdílné příčiny prvního setkání s drogou.

Vedle těch mladistvých, kteří i přes značně nevyhovující pedagogickou péči zůstanou „bezproblémoví“, jsou zde také ti, u kterých se i přes starostlivou a smysluplnou výchovu objeví sociálně-patologické jevy, šikana, záškoláctví, drogy, krádeže, vandalismus, gambling atd.

Jak tomu zabránit? Asi nikdy nedokážeme ochránit všechny potenciálně ohrožené jedince, ale měli bychom se zamýšlet nad tím, jak uchránit většinu z nich.

Je nutná spolupráce rodiny, která by měla vytvářet zázemí pro zdravý tělesný i morální vývoj jedince a školy, která by měla nejen naučit poznatkům, dovednostem, řešením problémů, ale také by měla vést k hodnotám a zodpovědnosti za své jednání. Přispět ke zdravému vývoji jedince by měla i sama společnost, která by se měla zříci extrémních řešení, v důsledku společnost ohrožující.

Nezapomínejme ani na volnočasové aktivity dětí a mládeže, jež jsou důležitou součástí prevence sociálně-patologických jevů mladistvých. Tato oblast vyžaduje podporu ze strany státu, stejně jako měst a obcí. Peníze, které po novele loterijního zákona jdou přímo do obcí, by měly být použity právě na volnočasové aktivity dětí a mládeže, protože jejich a potažmo naše budoucnost je důležitější než nový chodník či jiná investice do městského majetku.

Dle mého názoru by také měly být v obcích zakázány hrací automaty, z nichž sice plyne příjem do městské kasy, ale to nemůže vyvážit jejich negativní vliv na celou společnost a zničené životy nejen gamblerů samotných, ale také jejich bližních.

V mladé generaci je naše budoucnost, proto si zaslouží náš zájem a pozornost.

Autor: Michal Loukota | neděle 6.5.2012 21:51 | karma článku: 6.76 | přečteno: 988x

Další články blogera

Michal Loukota

Je inkluze ideologický projekt?

Podle ODS ano, v kritice inkluze se pak zvláště angažuje Václav Klaus ml. Tento názor nesdílím, i když vnímám problémy, které přináší.

26.9.2017 v 17:18 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 546 | Diskuse

Michal Loukota

Úspěch naší země závisí na kvalitě vzdělávacího systému

Vzdělávání má v programu TOP 09 pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro rok 2017 významné postavení. Bez vzdělané společnosti a odpovědného, flexibilního jedince by se jen těžko vytvářel moderní stát.

17.9.2017 v 22:06 | Karma článku: 4.61 | Přečteno: 194 | Diskuse

Michal Loukota

Nový školní rok začíná, co nám přinese?

Prázdniny jsou pryč a opět se začínají probírat témata spojená se vzděláváním. Velmi diskutovanou otázkou je zavedení tzv. inkluze od 1. 9. 2016.

1.9.2016 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

KOKOTSTARY@GMAIL.COM

Aplikace. Registrace. Zadejte heslo. Heslo musí obsahovat malé a velké písmena, číslice a znaky. Aplikace se aktualizuje. Vítejte. Kupte si nové pyžamo. Kupte si pozemek v Horní Dolní. Kupte si kočkodána. Zadejte heslo...

19.11.2017 v 0:56 | Karma článku: 10.07 | Přečteno: 136 | Diskuse

Karol Wild

Nevýhoda pana Drahoše

Prezidentský kandidát pan Jiří Drahoš byl podroben pečlivému zkoumání při návštěvě Olomouce. Časopis Respekt si všiml, že nerad zvedl prsty na vítězství, byl nedochvilný a není šoumen.

18.11.2017 v 21:30 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 1146 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 540 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 5.22 | Přečteno: 162 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 35.42 | Přečteno: 731 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 907

Na politiku mám stejný náhled jako Igor Lukeš: "Český národ potřebuje "normální" muže a ženy, takové kteří vládnou ve Švýcarsku, Dánsku, Norsku, lidi, jejichž jména neznají ani odborníci na mezinárodní vztahy, protože není důvod je znát. Prostě dělají svou práci, jak to nejlíp umějí, neříkají provokativní nesmysly a hlavně - slouží a nekradou."  Jsem členem TOP 09. Dle zákona 247/1995 Sb., § 16 odst. 6 je zadavatelem TOP 09 a zpracovatelem AD13 group a.s. Kandiduji ve volbách do Poslanecké sněmovny 20.-21. října 2017 za TOP 09. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.