Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Úspěch naší země závisí na kvalitě vzdělávacího systému

17. 09. 2017 22:06:26
Vzdělávání má v programu TOP 09 pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pro rok 2017 významné postavení. Bez vzdělané společnosti a odpovědného, flexibilního jedince by se jen těžko vytvářel moderní stát.

TOP 09 si je toho vědoma, a proto řadí vzdělávání, vědu a výzkum ve svém programu na první místo.

Podívejme se na některé teze programu.

„Vzdělávání, věda a výzkum musí být prioritou, která se jasně odráží v závazném navýšení rozpočtů.“

Bez navýšení prostředků na platy pedagogů i nepedagogů to prostě nepůjde. Pokud si někdo myslí, že učitelé se přizpůsobí všemu a budou odvádět nadstandardní výkony za velmi nízký plat, je na omylu. Rozpočtová kapitola ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, určená na platy, je dlouhodobě podfinancovaná. Výše platů českých učitelů na chvostu zemí OECD není nic, čím bychom se mohli chlubit, přesto s tím politická reprezentace mnoho nedělá. Aktuálně slíbené navýšení o 15 procent je krok správným směrem, neměl by však zůstat nadlouho posledním. Učitel musí být jedním z nejlépe placených státních zaměstnanců.

Ve školství také chybí některé tolik potřebné pozice, jak pedagogické – školní psycholog či speciální pedagog – tak nepedagogické. Nemít správce sítě je v dnešní digitální době zdánlivě nemyslitelné, v českém školství přesto reálné. Ředitelé jsou tak nuceni se bez nich obejít, případně na ně použít prostředky určené na osobní ohodnocení. V lepším případě se čas od času zadaří nějaký evropský projekt, ale to není dostatečné a dlouhodobé řešení.

„Rozvoj vzdělané, samostatné a zodpovědné osobnosti je zárukou rozvoje jedince i celé země a společnosti. Z toho plyne schopnost absolventa se celoživotně vzdělávat a flexibilně měnit svou specializaci podle poptávky pracovního trhu.“

Aby tomu tak bylo, musí naše děti učit ti nejlepší (opět jsme u platů), a ti také musí být k dispozici. Čeští učitelé stárnou, pro některé aprobace nejsou již teď. Neřešení problémů českého vzdělávacího systému od platů přes obsah vzdělávání až po přípravu budoucích učitelů se nám může brzy vrátit. Nebude dostatek kvalitních učitelů a ze škol nebudou vycházet absolventi dobře připraveni na rychle se měnící poptávku na trhu práce.

„Nedopustíme proto, aby se poslání školy zúžilo na pouhé předávání informací či aby se vzdělávání omezilo na pouhou přípravu ke konkrétnímu a úzce zaměřenému současnému povolání.“

Učitel v dnešní době již opravdu nemá monopol na znalosti, v nepřeberném množství informací to není možné ani žádoucí. Role učitele se mění v průvodce, který motivuje a ukazuje správnou cestu. Nevíme, jaké profese budou existovat za 10 let, nevíme, na co žáky připravujeme. Důraz by tak měl být kladen na schopnost komunikovat, řešit problémy, logicky uvažovat a v neposlední řadě kriticky myslet, když falešné zprávy číhají zprava zleva. Tyto schopnosti jsou potřeba dnes a budou i v budoucnu.

Podívejme se tedy do programů jednotlivých stran a volme ty, které považují vzdělání za opravdovou prioritu. A to vyžadujme nejen před volbami, ale hlavně po nich, aby se na školství opět nezapomnělo. Úspěch naší země v budoucnu do velké míry závisí právě na kvalitě vzdělávacího systému.

Michal Loukota, ředitel ZŠ a kandidát TOP 09 ve volbách do PS

Program TOP 09

Autor: Michal Loukota | neděle 17.9.2017 22:06 | karma článku: 6.28 | přečteno: 202x

Další články blogera

Michal Loukota

Je inkluze ideologický projekt?

Podle ODS ano, v kritice inkluze se pak zvláště angažuje Václav Klaus ml. Tento názor nesdílím, i když vnímám problémy, které přináší.

26.9.2017 v 17:18 | Karma článku: 7.58 | Přečteno: 573 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaroslava Janderová

Smutné tance nad hroby obětí totalitních režimů

Dvacáté století přineslo kromě spousty dobrého naší zemi také dvě hrůzná období nadvlády totalitních režimů. Proto si jej bezpochyby stojí za to připomínat. A rozhodně by tato premisa měla stát nad všemi parciálními zájmy.

18.2.2020 v 10:36 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 310 | Diskuse

Natálie Vachatová

Bylo mi líto, že nemám boty, než jsem potkal člověka, který nemá nohy

Z událostí poslední doby se může zdát, že realita našich všedních dnů se stále zhoršuje. Já si ale myslím, že je to pořád ještě dobré. Může být totiž hůř, a proto bychom nyní neměli propadat panice. Tedy ještě ne teď.

18.2.2020 v 8:29 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 499 | Diskuse

Jiří Paroubek

Obnova pomníku vítězného katolicismu

Když před pár lety rozhodla Česká biskupská konference o znovuumístění kalichu do výklenku v průčelí Týnského chrámu, a to namísto sochy Panny Marie vítězné, považoval jsem to ze strany katolické církve za rozumné gesto.

17.2.2020 v 17:09 | Karma článku: 32.53 | Přečteno: 1074 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Jak řecký soud a úředníci zlikvidovali českého řidiče kamionu

Za řízení kamionu, v němž byly neproclené cigarety, skončil ve vězení a po 20 letech je ještě v exekuci se stále rostoucím dluhem přes 44 000 000 Kč. To je případ českého řidiče a jeho absurdního odsouzení v Řecku.

17.2.2020 v 16:07 | Karma článku: 43.80 | Přečteno: 8487 | Diskuse

Luboš Zálom

Primátor Hřib porušil principy právního státu a měl by rezignovat

Banda divokých socialistů zabrala majiteli jeho byt. Což o to - socialisté takové věci rádi dělávají. Pozoruhodnější jsou však reakce médií a politiků. Ukazuje se tím hrozivý posun pryč od principů právního státu.

17.2.2020 v 13:16 | Karma článku: 40.27 | Přečteno: 2044 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 910

Na politiku mám stejný náhled jako Igor Lukeš: "Český národ potřebuje "normální" muže a ženy, takové kteří vládnou ve Švýcarsku, Dánsku, Norsku, lidi, jejichž jména neznají ani odborníci na mezinárodní vztahy, protože není důvod je znát. Prostě dělají svou práci, jak to nejlíp umějí, neříkají provokativní nesmysly a hlavně - slouží a nekradou."  Jsem členem TOP 09. Dle zákona 247/1995 Sb., § 16 odst. 6 je zadavatelem TOP 09 a zpracovatelem AD13 group a.s. Kandiduji ve volbách do Poslanecké sněmovny 20.-21. října 2017 za TOP 09. 

Najdete na iDNES.cz