Hospodářské krize a vztah k EU

11. 04. 2012 19:28:17
Evropská unie má jistě mnoho chyb, chtějme ji změnit, ovlivnit tím správným směrem, ale nepřejme si její konec! Prostředí, kde funguje volný pohyb osob, zboží, kapitálu a myšlenek, skýtá jistě menší prostor pro ozbrojený konflikt, než je tomu u přísně střežených, navzájem nespolupracujících národních států.

files.ucitelky.webnode.cz

Pro dvacátá a třicátá léta dvacátého století bylo příznačné, že z ekonomické, politické, kulturní a mravní krize vedla cesta k některé z totalitních ideologií, fašismu a nacismu na pravé straně spektra, nebo ke komunismu na opačném pólu extremistické osy. Proto není divu, že se v poválečné Evropě dostalo k moci tolik totalitních režimů.

A právě velká hospodářská krize na přelomu 20. a 30. let dopomohla k nástupu Hitlera a jeho nacistů k moci. Byla způsobena dědictvím první světové války, včetně finančního vyrovnání reparací a válečného dluhu, který Evropa měla vůči USA. Peníze se točily v kruhu, Německo si půjčovalo od amerických bank na splácení reparací a Anglie s Francií používaly tyto peníze ke splácení finančních pohledávek Spojeným státům.

Co je tedy příčinou opravdu velkých, celosvětových hospodářských krizí, které byly v minulosti a budou i v budoucnu? Jedním slovem – válka. Špatná politika může rozvrátit hospodářství státu mnoha způsoby, systém se však hroutí v důsledku vojenského konfliktu. Válka zastavuje celosvětovou hospodářskou integraci dvěma způsoby. První je prostě důsledkem válečných výdajů: financování neproduktivní války, rozvratu obchodní činnosti, zastavení pohybu kapitálu. Druhý spočívá v tom, že ozbrojený střet, i docela malého rozsahu, obvykle vyvolává nesváry v jiných oblastech vzájemného působení. Válka je drahá a rozvrací obchod, z kterého pocházejí zdroje bohatství.

Většinu novodobých konfliktů provázelo inflační válečné financování, kdy došlo ke znehodnocení peněz a poklesu jejich kupní síly a poté následovalo období prudké deflace. Válka ničí nebo opotřebovává kapitál a zvyšuje cenu nového kapitálu. Zvýšení dlouhodobých úrokových sazeb prodražuje investice v dobách míru a utlumuje tak hospodářský rozvoj – zvlášť když se vlády pokusí vrátit k předválečnému systému směnných kurzů při cenách a mzdách, které zvýšila a pokřivila vysoká poptávka ve válečných dobách.

Téměř všechny dlouhodobé deflace ve světových dějinách byly důsledkem války. Dlouhodobá hospodářská krize následovala po americké válce za nezávislost, stejně jako v Evropě po skončení napoleonských válek, kdy deflace způsobila, že investice do průmyslu byly drahé a bankroty podniků časté. Po všech válkách, ať už občanských či za nezávislost v 60. letech 19. století v Itálii, Německu a Spojených státech došlo okamžitě ke spekulativnímu obchodování, jež mělo za následek pokles cen akcií na burze a opět krach mnoha podniků.

Po první světové válce také následovalo krátké hospodářské oživení a ekonomický rozmach – a pak kolaps nejvýznamnějších západních ekonomik v letech 1920 – 1921, přičemž o devět let později vypukla světová hospodářská krize.

Z tohoto pohledu vidím velký význam a smysl Evropské unie, která vznikla v 50. letech 20. století, aby pomocí hospodářských otázek zabránila další válce odvěkých rivalů Francie a Německa, otupila radikální nacionalismus jednotlivých států, z kterého nikdy nevzešlo nic dobrého. Volání po vystoupení z ní, tak jak o to usilují některé strany, KSČM nebo Svobodní, je v dnešní realitě sjednocené Evropy nereálné a nebezpečné! V dnešním globálním světě mají malé národní státy pouze omezené možnosti vůči mocnostem, jako jsou Spojené státy, Čína a další rychle se rozvíjející státy uskupení BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, zmíněné Číny a Jižní Afriky.

Krize z roku 2008 nás sice zasáhla, ale byla to krize vzniklá žitím nad poměry, nikoliv důsledkem globálního konfliktu, jehož dopady by byly mnohem horší. Žití nad poměry je neudržitelné jak v USA, tak na druhé straně Atlantiku, Evropané se musí smířit s tím, že na dluh se žít nedá a pokud si chtějí udržet svoji životní úroveň, musejí něco obětovat, např. to, že půjdou do penze déle, tak jak se prodlužuje věk dožití a populace stárne.

Máme to štěstí, že žijeme právě v Evropě, kde jsou příhodné klimatické podmínky, nehrozí přelidnění ani nedostatek vody (alespoň prozatím), jediné co nás může ohrozit (mimo neovlivnitelných přírodních katastrof) je nárůst extremismu (pravicový, levicový, náboženský) a přílišného nacionalismu a z něj vyplývající válečné konflikty.

Oproti jiným částem světa si opravdu nežijeme špatně, bohužel si toho mnohdy nevážíme.

Evropská unie má jistě mnoho chyb, chtějme ji změnit, ovlivnit tím správným směrem, ale nepřejme si její konec! Prostředí, kde funguje volný pohyb osob, zboží, kapitálu a myšlenek, skýtá jistě menší prostor pro ozbrojený konflikt, než je tomu u přísně střežených, navzájem nespolupracujících národních států.

Doplněk v reakci na komentář: Nacisté i komunisté úplně stejně likvidovali své odpůrce, tedy co do zrůdnosti jsou si obě tyto totalitní ideologie rovny. Komunismus měl vizi utopistické beztřídní společnosti založené na společném vlastnictví, která vyústila ve stalinský režim a další jemu podobné zrůdné režimy, kdežto nacismus měl vizi rasově čisté společnosti, zbavené handicapovaných osob. Nacismus spojoval fašistickou koncepci státu řízeného nejvyšším vůdcem s rasistickou koncepcí o nadřazenosti árijské rasy. Podařilo se mu spojit do jednotné ideologie značně protichůdné prvky: socialismus pro dělníky, antibolševismus pro zaměstnavatele, nacionalismus pro konzervativce a antisemitismus pro ty, kdo hledali viníka válečné porážky a krize. Postupně vystoupil do popředí právě vůdcovský princip, rasová čistota a národní expanze. Tedy, i když je nacismus národní socialismus, řadím ho na pravou stranu extremistické osy.

Autor: Michal Loukota | středa 11.4.2012 19:28 | karma článku: 10.71 | přečteno: 902x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.65 | Přečteno: 596 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 903 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1569 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 496 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 912

Na politiku mám stejný náhled jako Igor Lukeš: "Český národ potřebuje "normální" muže a ženy, takové kteří vládnou ve Švýcarsku, Dánsku, Norsku, lidi, jejichž jména neznají ani odborníci na mezinárodní vztahy, protože není důvod je znát. Prostě dělají svou práci, jak to nejlíp umějí, neříkají provokativní nesmysly a hlavně - slouží a nekradou."  Jsem členem TOP 09. Dle zákona 247/1995 Sb., § 16 odst. 6 je zadavatelem TOP 09 a zpracovatelem AD13 group a.s. Kandiduji ve volbách do Poslanecké sněmovny 20.-21. října 2017 za TOP 09. 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...